Úvod do kurzu Základy háčkovania pre začiatočníkov.

22.07.2024

Cieľom tejto lekcie je moje predstavenie a predstavenie kurzu a povieme si o histórií a význame háčkovania v dnešnej modernej dobe. 

Ahoj. Najprv sa ti chcem predstaviť. Som Vierka a háčkovaniu sa venujem od základnej školy. Naučila som sa to pozorovaním mami a babky, potom som si to skúšala a zistila som, že ma to baví a je to pre mňa oddych a relax. Naučila som sa háčkovať čelenky, deky, rôzne oblečenie a hračky. 

Potom keď už bol dostupný internet, tak som našla na internete mnoho inšpirácie, návodov a výrobkov. Je tam mnoho návodov a základných kurzov, tipov a trikov pri háčkovaní ale väčšina je v cudzom jazyku a nie v najlepšej kvalite. Preto som sa rozhodla robiť tieto kurzy tak, aby boli praktické, kvalitné a podrobné.

História háčkovania

Háčkovanie má svoje korene pravdepodobne v 19. storočí. Sú zmienky aj v starovekom Egypte, kde sa používali podobné techniky textilnej výroby.

V 19. storočím bolo háčkovanie populárne v Európe populárne medzi vyššími spoločenskými vrstvami. V tomto období sa vyvinuli prvé návody a vzory ale aj publikácie.

Priemyselná revolúcia sa postarala o to, že bola priadza a háčiky dostupnejšie pre širšie masy ľudí. Čo podporilo vznik rôznych štýlov a techník. 

V 20. storočí sa háčkovanie stávalo súčasťou domácich prác a remesiel. Ženy háčkovali hlavne pre svoje rodiny, v období vojen pre vojakov. Postupne sa háčkovanie stávalo módnym.

Háčkovanie v súčasnosti

V dnešnej dobe sa háčkovanie opäť stáva veľmi populárnym a obľúbeným. Vďaka internetu sa ľahko zdieľajú návody, vzory, výrobky, videá... Toto prispieva k rastúcej komunite ľudí aj na internete. V minulosti boli len kluby, kde sa stretávali ľudia osobne a vzájomne si pomáhali, učili sa a klebetili. Tieto kluby sú aj v súčasnosti ale je v nich vetšinou veľa starých a skúsených žien v dôchodkovom veku.

Háčkovanie má v dnešnej dobe veľa významov:

  • Je vyjadrením kreativity a osobného štýlu - ľudia môžu vytvárať jedinečné a osobitné diela a výrobky, ktoré odrážajú ich vkus.
  • Duševné zdravie a terapia - je spôsobom relaxácie a zmiernenia stresu, ukujňujú myseľ a zlepšujú koncentráciu a jemnú motoriku. Je to jedna z možností psychohygieny. 
  • sociálna interakcia a komunikácia - je mnoho fór a skupín, v ktorých ľudia môžu tvoriť komunity, zdieľať svoje projekty, rady, návody a skúsenosti. 
  • vzdelávanie a zručnosti - pomáha rozvíjať jemnú motoriku, trpezlivosť, precíznosť a schopnosť riešiť problémy. Už sa dá učiť aj online z pohodlia domova nielen z knižiek ale aj videí. 
  • móda a dizajn - techniky sa integrujú do rôznych módnych kolekcií. Niektorí ľudia si môžu vytvoriť vlastné háčkované módne značky, výrobky, kabelky, oblečenie, doplnky a tvoriť nové módne trendy.