Lekcia 1: Základné pomôcky
V tejto lekcií si povieme o základných pomôckach na háčkovanie a priadzi.

Základnou pomôckou, ktorú potrebujeme k háčkovaniu je háčik aby sme mohli pracovať s priadzou technikou háčkovania. Potom existuje mnoho ďalších pomôcok a doplnkov, ktoré nám uľahčujú háčkovanie.
Háčiky
Na háčkovanie bolo už vytvorené veľké množstvo druhov a veľkostí háčikov vyrobených z rôznych materiálov. Plastové háčiky sú ľahké a cenovo dostupné, vhodné pre začiatočníkov. Alumíniové háčiky sú pevné a hladké, priadza sa po nich dobre kĺže a dá sa s nimi pohodlne a veľmi rýchlo háčkovať. Drevené alebo bambusové háčiky sú dobré na uchopenie teplé a vhodné pre priadzu, ktorá je jemná a veľmi kĺzavá.
Podľa druhov háčikov ich môžeme rozdeliť na:
- rovné háčiky s rúčkou alebo bez rúčky
- obojstranné háčiky
- kruhové háčiky
- dlhé háčiky na tuniské háčkovanie
Časti háčika:
Aj háčik má svoje časti a teraz si ich opíšeme.
- Rukoväť háčika - je tá časť háčika, ktorú držíme v tele, kovové a plastové háčiky ho môžu mať iba rovné. Väčšinou sú navrhnuté tak aby sa držali ľahko v ruke a doplnené plastom, gumou alebo drevom aby mali lepší tvar.
- Hlava háčika - je najdôležitejšou časťou háčika, lebo slúži na zachytávanie a preťahovanie priadze cez očká a stĺpiky. Táto hlava háčika môže byť rovná, zaoblená alebo špicatá. podľa toho sa s ňou aj pracuje.
- Špička háčika - je samotný vrchol háčika. Touto časťou sa pichá do práce a potrebujeme ju hladkú a dobre tvarovanú, aby sme mohli presne pracovať a priadza sa nám nestrapkala.
- Telo háčika - je časť medzi hlavou a rukoväťou. Má rôznu dĺžku a hrúbku a podľa neho sa určuje aj veľkosť háčika.
- Zarážka - niektoré háčiky majú na konci zarážku, hlavne tie dlhé na tuniské háčkovanie. Sú tam preto aby nám práca z háčika nepadala.
Podľa toho ako tuhú chceme prácu a akú hrubú máme priadzu si vyberáme veľkosť háčikov. Vložím Vám sem tabuľku ich veľkostí, lebo aj ich číslovanie sa môže líšiť.

Priadza
Ďalšia nevyhnutná vec potrebná k háčkovaniu je priadza. Existuje jej mnoho druhov, farieb, textúr a hrúbok. Môže byť vyrobená z rôznych materiálov, podľa toho ich rozdeľujeme na prírodné, umelé a zmesové. Toto zloženie priadze jej dáva špecifické vlastnosti, ktoré sú vhodné na iné využitie.
Rozdelenie priadze podľa zloženia:
- Prírodné rastlinného pôvodu: bavlnené, bambusové, viskózové, ľanové, konopné
- Prírodné živočíšneho pôvodu: z ovčej vlny, alpaky, hodvábne, mohérové
- Umelé, syntetické: Akrylové, polyesterové, elastanové, nylonové
- Zmesové: vzniká kombináciou rôznych druhov priadze.